Nowe mieszkania, czyli co może nam zaproponować deweloper

Polacy są bardzo zainteresowani rynkiem mieszkań nowych. Deweloperzy co chwilę proponują zatem nowe inwestycje, które cieszą się popularnością często jeszcze na etapie wstępnych planów budowy. Już wtedy ludzie zapisują się na rozmowy z przedstawicielami deweloperów, aby dowiedzieć się między innymi tego, jakie mieszkania są planowane. Na co zwrócić uwagę, gdy inwestuje się w nowe mieszkania od dewelopera (np. takie: https://wroclaw.domd.pl/inwestycje), które dopiero mają powstać? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tematem.

O wyborze konkretnej nieruchomości do zamieszkania albo na inwestycję, decydują takie czynniki jak: cena mieszkania, jego wielkość oraz usytuowanie. Jednak trzeba zwrócić uwagę także na to, że na wartość mieszkania wpływa również jego standard.

Czym jest standard mieszkania?

Standard jest pojęciem dość ogólnym, ponieważ nie istnieje żaden kanon i normy tego, jak powinna wyglądać nieruchomość na danym poziomie. Brak takich definicji sprawia oczywiście, że istnieje w tym względzie dowolność interpretacji powodująca niekiedy pewne problemy interpretacyjne. Ogólnie jednak, na standard mieszkania (przekładający się na jego cenę) składają się: stan techniczny pomieszczeń, jakość elementów wykończeniowych i instalacji, funkcjonalność wyposażenia, metraż. 

Przed podpisaniem umowy z deweloperem i zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego, należy dokładnie zapoznać się załącznikiem omawiającym wygląd oddawanego nabywcy mieszkania. W branży deweloperskiej wyróżnia się najczęściej trzy poziomy standardu wykończenia lokalu.

Nowe mieszkania – jaki mogą mieć standard?

Mieszkania, jakie proponuje nabywcom rynek pierwotny, nabyć można w:

– Stanie surowym. Takie mieszkania wymaga przeprowadzania przez nabywcę wielu prac wykończeniowych, które będą się wiązać z dużymi wydatkami. Lokal będzie zawierał jedynie okna i ściany działowe, pozostałe prace trzeba będzie dopiero przeprowadzić, zazwyczaj przy pomocy wynajętej ekipy budowlanej. Objąć może to: poprowadzenie instalacji, przygotowanie ścian, podłóg i drzwi, zamontowanie wyposażenia łazienki. Doprowadzenie lokalu do stanu, w którym można będzie w nim zamieszkać może potrwać nawet kilka miesięcy.

– Stanie deweloperskim. Jest to najmniej zdefiniowany standard. Przyjąć można jednak, że jest to mieszkanie przygotowane do rozpoczęcia prac wykończeniowych, w którym można wprowadzić pewne zmiany (np. wprowadzenie nowych gniazd elektrycznych). Nabywca powinien dopilnować, by jak najwięcej prac wykończeniowych znajdowało się po stronie dewelopera.

– Stanie „pod klucz”. Jest to mieszkanie wykończone, do którego można wprowadzić się bezpośrednio po zakończeniu formalności. Znajduje się już w nich podłoga, pomalowane ściany, a także płytki i armatura. Trzeba wypełnić je jedynie meblami i sprzętem AGD oraz RTV.